Maria Shetty

Altówka

Maria Shetty – altowiolistka, kameralistka, muzyk orkiestrowy, pedagożka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego oraz Universtität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Urlicha Schönauera. Swoje umiejętności doskonaliła także w prestiżowej European Chamber Music Academy oraz na rozmaitych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich muzyków i zespołów jak: H. Beyerle, J. Meissl, A. Kouyoumdjian oraz Apollon Musagete Quartett, Tokyo String Quartet. W 2015 roku uzyskałą tutuł doktora sztuki na podstawie pracy traktującej o sonatach altówkowych Paula Hindemitha. Od 2016 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie najpierw zdobywała doświadczenie jako asystentka prof. Janusza Pisarskeigo. Od 2021 jako doktor habilitowany prowadzi swoją klasę altówki w Katedrze Skrzypiec i Altówki w macierzystej uczelni.

Od 2011 roku Maria jest altowiolistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą występowała w kraju i na świecie oraz dokonała licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Współpracowała także z orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis.

Maria jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych takich jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Plovdiv (II nagroda i nagroda specjalna za interpretację muzyki D. Szostakowicza, 2015), Charles Hennen Concours w Holadnii (II nagroda i nagroda specjalna Baerenreiter Urtext Preis, 2011), Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (III nagroda na Międzynarodowym, 2007). Maria jest także stypendystką rozmaitych organizacji m. in. Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Pacific Music Festival w Japonii, European Chamber Music Academy oraz Stypendium Naukowego Miasta Krakowa.

Jako kameralistka Maria regularnie koncertuje w ramach różnych formacji oraz systematycznie bierze udział w serii NOSPR kameralnie. Występowała na takich festiwalach jak m. in. Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festival (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), Imago Dei Festival (Austria), Internationales Musikfest Goslar-Harz, Paderewski Festival (Paso Robles – California). Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet – specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej. Zespół ten regularnie występuje w Polsce i na świecie.

Wraz z Messages Quartet Maria nagrywała dla Wydawnictwa DUX (Komplet Kwartetów smyczkowych S. Laksa oraz album „Messages” i „Bacewicz/Tansman – Piano Quintets”). Brała także udział w nagraniu płyty „Karolina Stalmachowska and friends – Jean Francaix – Musique pour plaisir”. Jako kameralistka Maria zrealizowała jeszcze szereg nagrań płytowych dla takich wydawnictw jak Acte Prealable czy Wydawnictwo UMFC.

Od kilku lat jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów oraz Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, prowadziła kursy w ramach Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie i za granicą (Austria, Brazylia).

Zespół