Beata Urbanek-Kalinowska

Wiolonczela

Beata Urbanek-Kalinowska ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego, uzyskała Diplôme Supérieur d’Enseignement – A l’unanimité w EcoleNormale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. Ukończyła studia podyplomowe Solistenklasse w Staatliche Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie wiolonczeli prof. Petera Bucka.

Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet, który zajmuje czołowe miejsce pośród najlepszych polskich kwartetów smyczkowych.

Jest laureatką konkursów – zdobyła II miejsce i Nagrodę Specjalną „Shostakovich Prize” na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv w Bułgarii (z Messages Quartet w 2015 roku), III nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2006), Nagrodę Specjalną „Bräuer OptikSpezial preis für Kammermusik” na XIII InternationalesKlassikfestival w Allgäu w Niemczech (2005), I miejsce na Konkursie na najlepszą interpretację utworów Krzysztofa Pendereckiego na wiolonczelę solo, Akademia Muzyczna, Kraków (2003), I miejsce w kategorii Trio na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003). Brała udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Firleja, Angeliki Mai, Petera Bucka, Christiana Eulera, Marco Ylönena, Ralfa Gothóni’ego i Arvida Engegarda. Występowała na festiwalach w kraju i zagranicą. Z Nigelem Kennnedy’m, z którym współpracuje od 2010 roku, nagrała płyty dla Sony ClassicalThe Four Elements, The new FourSeasons a w 2018 dla Warner Classics –  Kennedy meetsGershwin. Jako partner duetowy Nigela Kennedy, wykonuje z nim Inwencje Dwugłosowe J. S. Bacha. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii. Jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracowała z orkiestrami: Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Oberösterreichische Jugendsinfonieorchester, Capella Gedanensis, Orchestre Philharmonique de Nice. Jako koncertmistrz wiolonczel współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, którą współtworzy od początku istnienia zespołu. Dokonała również nagrań dla wydawnictwa DUX: Messages Quartet – Szymon Laks String Quartets (2017), Krzysztof Penderecki – Utwory kameralne Vol.2 VioloncelloTotale (2017), Polish Cello Music (2013), dla Akademii Muzycznej w Krakowie – z muzyką Marka Stachowskiego (2006 i 2016), Wielcy nieznani – Philipp i Xaver Scharvenka(2014) a także dla wytwórni: Acte Préalable, Solo Musica i Universal Music Polska.

Jest stypendystką programu „Młoda Polska”, laureatką stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Zygmunta Zaleskiego, Towarzystwa Przyjaciół Krakowa w Chicago, Samorządu Wrocławia  oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Zespół