Biografia

„Messages Quartet (…) to jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych.”
Anna Woźniakowska, polskamuza.eu (04/2017)

MESSAGES QUARTET, określany przez krytyków jako „jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych”, został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie.

W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. W 2016 roku zespół został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu nakładem firmy fonograficznej DUX, wydał debiutancką płytę zawierającą nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej. W 2019 roku, również nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się druga płyta zespołu pt. „Messages” z muzyką Moniuszki, Panufnika i Pendereckiego. Album „De invitatione mortis” Andrzeja Karałowa z udziałem Kwartetu został nominowany do nagrody Fryderyk 2021. Kolejnym znaczącym nagraniem zespołu jest płyta zawierająca kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana zrealizowana w 2021 roku we współpracy z pianistką Julią Kociuban, nominowana do nagrody Fryderyk 2021 oraz nagrodzona „Muzycznym orłem” 2022 jako najlepszy zespół kameralny. Messages Quartet był też wyróżniony nominacją do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku” (2023).

Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich (m.in.: Laksa, Panufnika, Pendereckiego, Weinberga, Szymanowskiego, Moniuszki, Tansmana, Bacewicz) oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, a także współpracował z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. W 2023 roku w ramach rezydencji na Imago Dei Festival w Austrii, Messages Quartet zaprezentował muzykę polską podczas cyklu koncertów, po których został okrzyknięty „odkryciem dla publiczności i krytyki muzycznej”.

Artystki Messages Quartet obok działalności koncertowej są wykładowczyniami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych. Są również laureatkami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

To, co wyróżnia Messages Quartet, to – jak podkreślają krytycy – jego unikatowe brzmienie. W swych interpretacjach zespół kładzie nacisk na jednorodność wynikającą z czterech artystycznych indywidualności i szuka nowych znaczeń w muzyce. Nawiązując dialog z publicznością przekazuje tym samym sztukę żywą, emocjonalną i osadzoną we współczesności.

Zespół